Portugalia

Dlaczego Portugalia?

Przepiękne, piaszczyste plaże ukryte w klifowych zatoczkach. Oblewający wybrzeże ocean, Lizbona, Faro, Porto i wszechobecna muzyka fado. To wszystko jest wizytówką tego wyjątkowego kraju. Jakże małe a jak różnorodne, kolorowe państwo ma do zaoferowania piekną architekturę, kuchnie oraz widoki, najbardziej urzekające to te podziwiane z klifów. Na długo pozostają w pamięci, dzięki temu chce się tam wrócić jeszcze bardziej 😉

My Portugalię postrzegamy jako prawdziwy raj, ale dla… surferów:)))) To właśnie ten sport znajduje coraz większą liczbę miłośników. I to właśnie oni szukają w Europie dogodnych miejsc do chwytania najlepszych fal. Mamy dla nich idealne rozwiązanie:)

A więc dokąd na surfing w Portugalii?

Nasza propozycja to Peniche –niewielkie postugalskie miasteczko, leżące 90 km od Lizbony. Dawna wioska rybacka słynie z plaż, świetnych fal oraz spokojnej atmosfery. Plaże w tym regionie są rozległe i szerokie – istny raj dla surferów. Ze względu na swoje specyficzne położenie (oblewane jest falami oceanu aż z 3 stron) jest to region bardzo wietrzny oraz z ogromną różnorodnością fal. Fale w Peniche doczekały się nawet swojej nazwy –Supertubos. To właśnie tutaj w październiuku odbywają się mistrzostwa świata w surfingu.

Surfing nad Oceanem

Mimo że jest to piękne miejsce, doskonałe na relaks i odskocznie od tłoku, trzeba pamiętać, że pogoda nad oceanem lubi być zmienna. Trzeba być przygotowanym że jednego dnia może być skwar i zero wiatru a przez następne dni może padać deszcz i wiać nieprzyjemny wiatr.

Szkółki surferskie

W miejscowości znajdziemy pełno surf schools. Dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z tym sportem, najlepszym rozwiązaniem będzie wykupienie np. 2-4 godz z instruktorem. Koszt 2 godzin nauki to ok. 50euro. Oczywiście możemy skorzystać z oferty surf camp – czyli noclegu wraz z 4 godzinami lekcji dziennie, jednak jeżeli nie jesteśmy pewni czy ta forma aktywności nam się spodoba, lepszą opcją będzie wykupienie samych lekcji.

Miasteczko surferskie

W Peniche warto również przespacerować się po historycznym centrum miasta. W miasteczku jest wiele zakątków, gdzie można poobserwować spokojne życie Portugalczyków, cudne widoki oraz spróbować pysznych i tanich miejscowych potraw, popijanych vinho verde lub innym portugalskim winem.

Miejscem, które trzeba koniecznie zobaczyć podczas pobytu w okolicy, jest punkt widokowy Papoa oraz Cabo Carvoeiro – najdalej wysunięty na zachód fragment Peniche. Możemy też popłynąć motorówką na wyspe Berlengas, oddaloną od miasta jedynie o 40min drogi. Koszt takiej wyprawy to ok. 20 euro, a płynąc, mamy możliwość zobaczenia delfinów.

Jeżeli przyjechaliście do Lizbony i mamy 2 dni, podczas których chcielibyście się zrelaksować, odpocząć od zgiełku miasta w spokojnym i cichym miejscu, Peniche będzie idealnym rozwiązaniem.

Co jeszcze oferuje Portugalia?

Ten maleńki kraj ma bardzo dużo do zaoferowania. To nie tylko raj dla plażowiczów, ale też świetne miejsce dla fanów aktywnego wypoczynku (nie tylko surfingu). Można tutaj znaleźć liczne pola golfowe, szlaki piesze, rowerowe. Kochamy Portugalie również za świetne miejsca do wspinaczki, żeglugi czy trekkingu. Jeśli już mowa o trekkingu, polecamy Serra da Estrela– najwyższy szczyt kontynentalnej Portugalii.